Свято-Тихвинский Богородицкий женский монастырь - Редкие молитвы

• К нам пребывают святыни
  • 03 Декабрь 2017
  • Добрым попечением митрополита Оренбургского и Саракташского Вениамина, заботами и трудами епископа Бузулукского и Сорочинского Алексия с 12 декабря 2017 года по 11 февраля 2018 года в Бузулукской епархии будут находиться для поклонения верующих частица Ризы Пресвятой Богородицы и ковчег с частицей святых мощей блаженной Матроны Московской.

Редкие молитвы

Молитва после еды свт.ИОАННА ЗЛАТОУСТА

Слава Тебе, Господи, слава Тебе, Святый, слава Тебе, Царю, что ты дал нам пищу в веселие.Исполни нас Духом святым, да окажемся благоугодными пред Тобою и да не будем постыждены, как Ты будешь воздавать каждому по делам его.    ( из книги архиеп. Филарета Гумилевского  Исторический обзор песнопевцев и песнопения греческой церкви)

Молитва на благословение пищи и пития мирянам

Господи, Иисусе Христе, Боже наш, благослови нам пищу и питие молитвами Пречистыя Твоея Матере и всех святых Твоих, яко благословен во веки веков. Аминь. (И перекрестить пищу и питие.)

Молитва благодарственная святого праведного Иоанна Кронштадского, читаемая после исцеления от болезни.

Слава Тебе Господи, Иисусе Христе, Сыне Единородне безначального Отца, едине исцеляяй всяк недуг и всяку язю в людех, яко помиловал мя еси грешного и избавил еси мя от болезни моей, не попустив ей развиться и умертвить меня по грехам моим. Дай мне отныне Владыко силу твердо творить волю Твою во спасение души моея окаянныя и во славу Твою со Безначальным Твоим Отцем и Единосущным Твоим Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.

Молитва неграмотного после причащения Святых Таин (прот. И. Европейцева)

Господи Иисусе Христе Пресладкий мой Искупителю, я чувствую, что Твоего пресвятаго Тела и Крови я недостоин, но по Твоей благости и я принял Твою Чашу, как мои братья: благодарю Тебя от всего сердца за Твою Небесную Милость ко мне и благодать. Молю Тебя, Господи, да будет мне сие приобщение в очищение грехов и здравие тела, в исправление жизни и будущее вечное блаженство.

Молитва на сон

И даждь нам, Владыко, на сон грядущим, покой тела и души, и сохрани нас от мрачнаго сна греховнаго, и всякаго темнаго и нощнаго сладострастия. Утиши стремление страстей, и угаси разжженныя стрелы лукаваго, яже на ны льстиво движимыя. Плоти нашея востания утоли, и всяко земное и вещественное наше мудрование успи. И даруй нам, Боже, бодр ум, целомудр помысл, сердце трезвящеeся, сон легок, и всякаго сатанина мечтания изменен. Возстави же нас во время молитвы, утверждены в заповедех Твоих, и память судеб Твоих в себе тверду имуща. Всенощное славословие нам даруй, во еже пети и благословити и славити пречестное и великолепое имя Твое, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно и во веки веков. Aминь.

Творение святителя Димитрия, митрополита Ростовского.

Целование удов, или ран Господа нашего Иисуса Христа на всяк день.

Радуйся, ужасная всем державам пресвятая главо Господа нашего Иисуса Христа, нас ради тернием увеннчанна, и тростию избита.

Радуйся, прекраснейшее лице Господа нашего Иисуса Христа, нас ради оплевано и биено.

Радуйтеся, примилостивейшии очи Спасителя нашего иисуса Христа, нас ради слезами облиянныя.

Радуйтеся, уста и гортани Господа нашего Иисуса Христа, нас ради желчию и оцтом напоенныя.

Радуйтеся, пречестнейшия уши Господа нашего Иисуса Христа, нас ради хуленьми и поношеньми исполненныя.

Радуйся смирением украшенная выя Иисуса Христа спасителя нашего, нас ради заушенна, и хребте, нас ради избит и уязвлен.

Радуйтеся пречистыя руце и рамена Господа нашего Иисуса Христа, нас ради на кресте распростертыя.

Радуйтеся, пречистыя перси Иисуса Христа, спасителя нашего, нас ради при страстех скорби исполненныя.

Радуйся, бок причистый Господа нашего Иисуса Христа, нас ради копием воинским пространно отверстый.

Радуйтеся, пречистыя колене Иисусовы, нас ради на молитве преклоненныя.

Радуйтеся, многотрудныя, пречистыя нозе Спасителя нашего, нас ради ко кресту пригвожденныя.

Радуйся, все тело Господа нашего Иисуса Христа, Спасителя нашего, нас ради на кресте обешеное, и уязвленное, и посем погребенное.

Радуйся, предрагая крове, яже от тела Господа Иисуса, Спасителя нашего, есть излиянна.

Радуйся, пресвятая душе Господа нашего Иисуса Христа, нас ради на кресте в руце Богу и Отцу преданная.

Радуйся, всех радосте. Аминь.

О пречестный и животворящий кресте Господень: силою на тебе распятого Христа укрепи мя на вся видимыя и невидимыя враги, плотскаго и душевнаго соблюдая мя искушения.

(с поклонами.)